Mówią, że to takie miejsce, gdzie społecznikom rozdaje się skrzydła, ale też uczy się ich twardo stąpać po ziemi. Najlepiej sprawdzić to samemu. Centrum Sektor 3 mieści się przy Legnickiej 65 i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 20.00. W okresie wakacyjnym (lipiec sierpień) w godzinach 9.00 – 17.00.
Projekt, prowadzony w formie zadania publicznego, finansowany jest z budżetu Gminy Wrocław. (Początkowo Centrum prowadzone było bezpośrednio przez Gminę Wrocław. Od września 2007 zajmuje się tym Fundacja Umbrella.)
Na naszą 18-tkę, uruchomimy w Centrum Sektor 3 studio podcastowe. Specjalistyczny sprzęt użyczyła Fundacja Asper IT, salę pomalowali wolontariusze i wolontariuszki z Niemiec, a prace przygotowawcze wykonują pracownicy Centrum Sektor 3. Już niebawem wrocławskie organizacje pozarządowe będą mogły nagrywać swoje tematyczne podcasty i rozpowszechniać je w swoim otoczeniu. Korzystanie ze studia i sprzętu będzie nieodpłatne, podobnie jak wszystkie nasze usługi, natomiast odpłatna będzie obsługa techniczna i proces produkcji utworówGrzegorz Tymoszyk z Fundacji Umbrella, koordynator Centrum Sektor 3
Form wsparcia dla organizacji pozarządowych jest kilka
- Szkolenia. Możecie nauczyć się na nich jak założyć fundację lub stowarzyszenie i jak pozyskać środki na jego funkcjonowanie. A także jak ją dalej prowadzić: promować swoje działania, zarządzać zasobami ludzkimi czy zbudować zespół.
- Doradztwo. Możecie skonsultować się tutaj z praktykami świata NGO-sów. Np. jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Waszej organizacji, czy jak przejść przez proces jej rejestracji.
- Raz w miesiącu bezpłatne konsultacje. Każdy beneficjent Centrum Sektor 3 może raz w miesiącu skorzystać z każdego typu prowadzonych tu konsultacji: od księgowości, przez prawne aspekty zarządzania organizacją i współpracę międzynarodową, po pozyskiwanie źródeł finansowania.
- Użyczenie Sali szkoleniowej, warsztatowej lub konferencyjnej. Każdy z beneficjentów może cztery razy w miesiącu bezpłatnie skorzystać z Sali w Centrum Sektor 3. (Istnieje również możliwość komercyjnego wynajmu sali.)
- Użyczenie adresu. Oprócz bezpłatnego wynajmu sal, organizacje pozarządowe mogą skorzystać również z miejsca do pracy biurowej z komputerem. Ponadto Centrum Sektor 3 użycza im adresu siedziby i adresu korespondencyjnego.
- Współdzielnia – darmowa wypożyczalnia sprzętu dla NGO. Potrzebujecie stołu, nagłośnienia albo projektora? Możecie wypożyczyć potrzebny sprzęt we wrocławskiej Współdzielni. W jej magazynie znajdziecie m.in. wyposażenie przydatne przy organizowaniu wydarzeń: stoły, namioty, krzesła, rzutniki. Można tutaj pożyczyć również odśnieżarkę, wózek transportowy, czy agregat prądotwórczy. A także – co ważne – sprzęt ułatwiający dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami. Na przykład rampę podjazdową dla wózków inwalidzkich czy pętlę indukcyjną.
- Studio podcastowe (nowość). Jeśli macie do przekazania światu ważny komunikat albo chcecie utrwalić rezultat swojego projektu, możecie skorzystać tutaj z profesjonalnego studia podcastowego oraz usługi nagrywania, montażu i edycji.
- Spotkania sieciujące i pomoc w promocji. Dzięki Centrum Sektor 3 możecie wejść w partnerstwa z innymi organizacjami czy nauczyć się jak rozmawiać z biznesem. Możecie także przekazywać Centrum informacje o waszych projektach i wydarzeniach – Sektor 3 pomoże w ich dystrybucji własnymi kanałami informacyjnymi.
Regulamin Centrum Sektor 3 oraz wszystkie pozostałe istotne dokumenty znajdziecie na tej stronie.
Urodzinowy piknik pod koniec maja
– 18-te urodziny Fundacji Umbrella i Centrum Sektor 3 będziemy świętować wraz z naszymi beneficjentami i Przyjaciółmi podczas pikniku z wieloma atrakcjami, który zorganizujemy pod koniec maja – zapowiada Grzegorz Tymoszyk.
– Wtedy też otworzymy dla użytkowników "Zieloną Kotłownię" - teren obok Centrum Sektor 3 będzie przeznaczony do odpoczynku, integracji, rekreacji w otoczeniu wspólnie urządzonych ogrodów kwiatowo-ziołowych, gdzie będzie można usiąść na zbudowanych podczas specjalnych warsztatów meblach z palet i leżakach – dodaje.
Na budynku nieczynnej kotłowni pojawi się też artystyczny mural nawiązujący do zielono-niebieskiej rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Jak wyjaśniają w Fundacji Umrella, działania te związane są z projektem "Green Place. Let's do it together!", którego liderem jest Gmina Wrocław, a finansowany jest w ramach europejskiej Sieci URBACT.